7 cytatów ludzi gór (m.in. Kukuczka, Wielicki, Rutkiewicz), które pomagają zrozumieć, dlaczego oni to robią.

3
Udostępnij:

Od kilku dni „żyjemy” w Polsce tym, co dzieje się na Nagiej Górze. Mam świadomość, że 99% „przeżywających” dramat Tomka Mackiewicza i Jego rodziny nie ma pojęcia o najbardziej prozaicznych sprawach dot. gór wysokich, np. o tym, że zakończona dzisiaj akcja ratunkowa odbywała się w Himalajach, a K2 (skąd ruszyli Bielecki, Urubko, Tomala i Botor) leży w Karakorum. Tym bardziej dziwią i, w rzeczy samej, bardzo bolą mnie opinie „wszystkowiedzących”, komentujących zaciekle całą sytuację z pozycji wygodnego fotela. Jako miłośnik gór i fan wysokogórskich wejść, którym od zawsze kibicuję, chciałbym prosić o jedno: módlmy się za tych wszystkich, którzy w przekraczaniu siebie osiągają Himalaje! Za ich życia i tym bardziej po ich śmierci. Mam nadzieję, że te 7 cytatów ludzi gór, wybitnych specjalistów od największych łańcuchów górskich Azji, przybliżą choć trochę ich, niezrozumiałe dla większości śmiertelników, motywacje.

 1. Jerzy Kukuczka

  „Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, ze już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem… Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa. Tych chwil nie oddam nikomu za żadne skarby i jeżeli muszę w drodze do szczytu pokonywać przeszkody i ocierać się o nigdy nieokreśloną granicę między kalkulowanym ryzykiem a ryzykanctwem, to trudno, zgadzam się. Zgadzam się na walkę ze wszystkimi niebezpieczeństwami, które na mnie czyhają. Zgadzam się na wiatry, które tygodniami biją w ściany namiotów i doprowadzają do granicy szaleństwa. Zgadzam się na drogi prowadzone na granicy wytrzymałości. Zgadzam się na walkę. Nagroda, którą otrzymuje za te trudy, jest niebotycznie wielka. Jest nią radość życia”.

 2. Wojciech Kurtyka

  „Kiedyś pytany przez laika, dlaczego przeżyłem w górach, odpowiedziałem przekornie: bo jestem tchórzem„.

 3. Anna Czerwińska

  „Znajomość gór polega na umiejętności odwrotu„.

 4. Reinhold Messner

  „Góry nie są sprawiedliwe, lub niesprawiedliwe. One są po prostu niebezpieczne„.

 5. Krzysztof Wielicki

  „Góry wymagają respektu i cierpliwości. Na sukces składają się tysiące doświadczeń. Z faktu, że ktoś jest bardzo sprawny technicznie w skałach, nie wynika jeszcze, ze poradzi sobie w górach w trudnej sytuacji, w czasie załamania pogody lub lawiny, w razie śmierci partnera czy wypadku. Można się tego nauczyć jedynie przez długoletnia praktykę. Ale przede wszystkim najważniejsza jest miłość do gór„.

 6. Piotr Pustelnik

  „Kiedyś ktoś mnie zapytał: dlaczego chodzisz po górach? Odpowiedziałem, że ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym tej pasji nie trzeba tłumaczyć i na tych, którym się jej nie wytłumaczy”.

 7. Wanda Rutkiewicz

  „Ryzyko w górach zawiera w sobie możliwość śmierci. Bo góry, zwłaszcza te najwyższe, mogą być niebezpieczne. Ale nikt z alpinistów nie myśli o śmierci i tym bardziej nie idzie w góry po to by z nią igrać. Alpinistom, którzy w górach zapłacili za swoją pasję najwyższą cenę winni jesteśmy pamięć„.

Udostępnij:

Był umarły, a znów ożył. Pisze to tu, to tam. Z umiarkowanym parciem na szkło. Uczy się kochać. Mąż cudownej Żony. Tata rocznego Ancymonka. Uwielbia muzykę, sport i makaron. Często powtarza: "Bóg Cię kocha!". :)