7 cytatów ludzi gór (m.in. Kukuczka, Wielicki, Rutkiewicz), które pomagają zrozumieć, dlaczego oni to robią.

3
Udostępnij:

Od kilku dni „żyjemy” w Polsce tym, co dzieje się na Nagiej Górze. Mam świadomość, że 99% „przeżywających” dramat Tomka Mackiewicza i Jego rodziny nie ma pojęcia o najbardziej prozaicznych sprawach dot. gór wysokich, np. o tym, że zakończona dzisiaj akcja ratunkowa odbywała się w Himalajach, a K2 (skąd ruszyli Bielecki, Urubko, Tomala i Botor) leży w Karakorum. Tym bardziej dziwią i, w rzeczy samej, bardzo bolą mnie opinie „wszystkowiedzących”, komentujących zaciekle całą sytuację z pozycji wygodnego fotela. Jako miłośnik gór i fan wysokogórskich wejść, którym od zawsze kibicuję, chciałbym prosić o jedno: módlmy się za tych wszystkich, którzy w przekraczaniu siebie osiągają Himalaje! Za ich życia i tym bardziej po ich śmierci. Mam nadzieję, że te 7 cytatów ludzi gór, wybitnych specjalistów od największych łańcuchów górskich Azji, przybliżą choć trochę ich, niezrozumiałe dla większości śmiertelników, motywacje.

 1. Jerzy Kukuczka

  „Wreszcie najwspanialszy moment w każdej wspinaczce. Chwila, kiedy od szczytu dzieli mnie już tylko kilka kroków, kiedy wiem, ze już nic nie stanie mi na przeszkodzie, kiedy wiem, że zwyciężyłem… Zwyciężyłem nie górę czy pogodę, lecz przede wszystkim siebie, swoją słabość i swój strach. Kiedy mogę już podziękować górze, że i tym razem była dla mnie łaskawa. Tych chwil nie oddam nikomu za żadne skarby i jeżeli muszę w drodze do szczytu pokonywać przeszkody i ocierać się o nigdy nieokreśloną granicę między kalkulowanym ryzykiem a ryzykanctwem, to trudno, zgadzam się. Zgadzam się na walkę ze wszystkimi niebezpieczeństwami, które na mnie czyhają. Zgadzam się na wiatry, które tygodniami biją w ściany namiotów i doprowadzają do granicy szaleństwa. Zgadzam się na drogi prowadzone na granicy wytrzymałości. Zgadzam się na walkę. Nagroda, którą otrzymuje za te trudy, jest niebotycznie wielka. Jest nią radość życia”.

 2. Wojciech Kurtyka

  „Kiedyś pytany przez laika, dlaczego przeżyłem w górach, odpowiedziałem przekornie: bo jestem tchórzem„.

 3. Anna Czerwińska

  „Znajomość gór polega na umiejętności odwrotu„.

 4. Reinhold Messner

  „Góry nie są sprawiedliwe, lub niesprawiedliwe. One są po prostu niebezpieczne„.

 5. Krzysztof Wielicki

  „Góry wymagają respektu i cierpliwości. Na sukces składają się tysiące doświadczeń. Z faktu, że ktoś jest bardzo sprawny technicznie w skałach, nie wynika jeszcze, ze poradzi sobie w górach w trudnej sytuacji, w czasie załamania pogody lub lawiny, w razie śmierci partnera czy wypadku. Można się tego nauczyć jedynie przez długoletnia praktykę. Ale przede wszystkim najważniejsza jest miłość do gór„.

 6. Piotr Pustelnik

  „Kiedyś ktoś mnie zapytał: dlaczego chodzisz po górach? Odpowiedziałem, że ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym tej pasji nie trzeba tłumaczyć i na tych, którym się jej nie wytłumaczy”.

 7. Wanda Rutkiewicz

  „Ryzyko w górach zawiera w sobie możliwość śmierci. Bo góry, zwłaszcza te najwyższe, mogą być niebezpieczne. Ale nikt z alpinistów nie myśli o śmierci i tym bardziej nie idzie w góry po to by z nią igrać. Alpinistom, którzy w górach zapłacili za swoją pasję najwyższą cenę winni jesteśmy pamięć„.

Udostępnij:

Był umarły, a znów ożył. Pisze to tu, to tam. Z umiarkowanym parciem na szkło. Uczy się kochać. Mąż cudownej Żony. Tata dwuletniego Ancymonka i kilkumiesięcznej Księżniczki. Uwielbia muzykę, sport i makaron. Często powtarza: "Bóg Cię kocha!". :)

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mietek WalendziakMałgorzata Tomasz MąkaKarolina Gąsior Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karolina Gąsior
Gość
Karolina Gąsior

Piękne ❤

Małgorzata Tomasz Mąka
Gość
Małgorzata Tomasz Mąka

Wszystko pięknie. Ale czy ktoś kto idzie w góry wyjątkowo niebezpieczne ,zna ryzyko, może narażać zycie potencjalnych ratowników którzy będą po niego ewentualnie iść. Czy w pożądku jest powiedzieć żonie, dzieciom- idę. Mogę nie wrócić. Zono radz sobie od dziś sama… Czy można mieć do Pakistanu pretensje o brak odpowiedniego helikoptera (wypowiedź eksperta) w chwili kiedy ten kraj ma trochę inne problemy….Dla mnie tacy ludzie to egoiści, a może nawet samobójcy….

Mietek Walendziak
Gość
Mietek Walendziak

Życie duchowe w małżeństwie można porównać do zdobywania szczytów. Gdybym miał żonę to starałbym się ją nakłonić do zdobycia szczytu pod nazwą jeden człowiek w dwóch osobach. Ciekawe, czy gdybym się modlił o to z żoną przez wiele lat to Bóg zmieniłby nam naturę z dwojga ludzi, którzy są jednym ciałem na taką podobną do Trójcy Świętej, gdzie Bóg jest jeden w Trzech Osobach. Żona pewnie by się bała modlić o coś takiego. Ale z drugiej strony wiem, że paru mężczyznom by się to podobało.