5 sposobów, by podnieść poczucie wartości

2
Udostępnij:

“Co Ty najlepszego zrobiłeś?”, “Jeśli będziesz takim leniem, nic nie osiągniesz”, “Kolejny raz, jesteś beznadziejny”. Ileż razy słyszałem to w swoim życiu? 😉 Ile razy słyszę to w mojej głowie w ciągu dnia? Powtarzane jak echo oskarżenie, które może sprawić, że wreszcie zupełnie zapomnimy kim jesteśmy, jak bardzo jesteśmy kochani, skąd mamy pomoc, dokąd zmierzamy… Jeśli wiesz o czym mówię, masz z tym problem, poniżej prezentujemy sprawdzone przez nas 5 sposobów, by podnieść własne poczucie wartości. 🙂

W gruncie rzeczy po prostu nie powinniśmy się temu poddawać i może najłatwiej byłoby napisać po prostu: “Skończ z myśleniem po tytułem: jestem beznadziejny!”, ale rzeczywistość, jak zwykle, jest o wiele bardziej złożona. Wiele lat, najpierw poza świadomością, później świadomie pozwalałem sobie na śpiewanie pod nosem rojkowego: “Bo nie ma we mnie nic i nic nie jestem wart, a czerwień mojej krwi, to tylko jakiś żart”. Z być może jeszcze bardziej drastycznym w skutkach: „I zapominać chcę tak często jak się da. Że nie ma we mnie nic i nic nie jestem wart”. Mentalna ucieczka, która ukształtowała moje fałszywe ja.

Być może jesteś w gronie tych szczęśliwców, którzy książkowe poczucie własnej wartości wynieśli z domu rodzinnego. Kiedy jednak doskwiera Ci ten, raczej powszechny problem, to czas wypróbować sprawdzone sposoby walki z symptomami zaniżonego poczucia własnej wartości, które niezależnie od Twojego wieku pomogą Ci “zbudować” siebie. 🙂

5 sposobów, by podnieść poczucie wartości

Zarządzaj “wewnętrznym krytykiem”

Zwróć uwagę na krytyczne rzeczy, które mówisz o sobie do… siebie. Czy często w ten sposób pozwalasz na rozmowę z tym “najlepszym przyjacielem”? Oskarżyciel (gr. διάβολος, diabolos), wewnętrzny głos, po prostu nas niszczy. Jeśli masz nawyk krytycznego myślenia o sobie, zacznij zamieniać negatywne osądy na pomocne opinie. Np. “Znowu zrobiłem coś tak słabego” na “Następnym razem postaram się zrobić to lepiej”!

Skoncentruj się na tym, co jest dla Ciebie dobre.

Czy kiedykolwiek koncentrowałeś się na swoich problemach? Tych wszystkich negatywnych rzeczach, które u siebie widzisz? Następnym razem, gdy złapiesz się na tym, tak szybko jak to możliwe znajdź coś absolutnie pozytywnego, aby temu przeciwdziałać. Każdego dnia napisz trzy dobre rzeczy o sobie i/lub trzy rzeczy, które wydarzyły się z powodu Twojego działania, czy po prostu Twojej osoby. To może być zwyczajny-niezwyczajny uśmiech, czy radosne “dzień dobry” rzucone gburowatemu sąsiadowi. Pamiętaj jednak – działaj szybko i zdecydowanie!

Popatrz na błędy jak na lekcje

Zaakceptuj to, że popełniasz błędy. Każdy to robi. Są częścią uczenia się. Zamiast myśleć „zawsze się boję”, uświadom sobie, że chodzi tylko o tę konkretną sytuację. Co możesz zrobić inaczej następnym razem? Perfekcjonizm skutecznie utrudnia nam szczęśliwe przeżywanie swojej codzienności. Raz na jakiś czas wypowiedz w pokorze stwierdzenia typu: “jestem słaby, grzeszny, nie potrafię”, zwróć się ku Bogu, poproś o pomoc. Ta “niemoc” paradoksalnie stanie się Twoją największą siłą!

Akceptuj komplementy

Kiedy poczucie własnej wartości jest niskie, bardzo łatwo przeoczyć dobre rzeczy o nas samych, które słyszymy od innych. Nie wierzymy, gdy ktoś mówi coś miłego. Nie wierzymy! Też tak masz? Człowiek o zaniżonym poczuciu wartości szybciej pomyśli: “No tak, ale ja wcale nie jestem taki wspaniały“, z automatu wymazując ze świadomości nawet najmniejszy komplement. Spróbuj choć raz przyjąć komplement, docenić go, potraktować poważnie! Daj sobie chwilę na “pobycie z nim sam na sam”. To naprawdę podnosi i nie musi prowadzić w objęcia pychy!

Zrelaksuj się i baw się dobrze!

Last but not least. Czy kiedykolwiek pomyślałeś o sobie coś takiego: „miałbym więcej przyjaciół, gdybym był bardziej atrakcyjny/bogatszy/lepiej wykształcony”? Takie myśli to równia pochyła w kierunku niskiej samooceny, ponieważ koncentrują się na tym, co nie jest idealne, zamiast najlepiej wykorzystywać to, co jest. Spędzaj czas z ludźmi, których obchodzisz, rób to, co kochasz, i skup się na tym, co jest dobre. To naprawdę pomaga czuć się dobrze z samym sobą! 🙂

5 sposobów, by podnieść poczucie wartości

Udostępnij:

Był umarły, a znów ożył. Pisze to tu, to tam. Z umiarkowanym parciem na szkło. Uczy się kochać. Mąż cudownej Żony. Tata rocznego Ancymonka. Uwielbia muzykę, sport i makaron. Często powtarza: "Bóg Cię kocha!". :)

  • Ola

    Niby to wszystko człowiek wie, a tak trudno wcielić w życie ! 🙂

    Dziękuje za ten wpis, będę go czytać codziennie aby siebie motywować :).

  • Poczucie własnej wartości to wg mnie podstawa w budowaniu prawidłowych relacji z innymi ale przede wszystkim z samym sobą. Pozdrawiam 🙂